Take a fresh look at your lifestyle.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Global Game Jam Etkinliği

0 0
Bu yıl 7.si gerçekleştirilen Global Game Jam Ege 2018’e  İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Çeşitli şirketlerin desteğiyle ülkenin dört bir yanından gelen yarışmacılar İzmir’de buluştu.

Bu etkinlik boyunca katılımcılar kendi aralarında ekipler kurarak verilen hikayeye uygun 2 gün boyunca oyunlar geliştirildi. Bu süreçte Unity3D için C# yazılım desteği vererek ekibime yardımcı olmaya çalıştım.

Çeşitli paneller ve seminlerle Türkiye’nin önde gelen oyun yazılım şirketleri sahipleri gerçekleştirdiği sunumlara katılma fırsatım oldu.

Game Jam Nedir?

Amaç, bir araya gelerek bir video oyunu ya da kutu ve kağıt oyunları gibi dijital olmayan bir oyun geliştirmektir. Katılımcılar, oyun endüstrisinin ilerlemesine yardımcı olacak yeni fikirler barındırmalarını umut ettiğimiz oyun tasarımlarını hızla geliştirmektedirler. Herkes ortak bir tema ve eşit kısıtlayıcı koşulları paylaşır. Katılımcılardan, önceden belirlenmiş bir zaman diliminde (en fazla 48 saat) baştan sona bir oyun geliştirmeleri istenmektedir. Zaman kısıtıyla; küçük ama yenilikçi ve deneysel oyunlarla sonuçlanabilecek yaratıcı düşüncenin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Global Game Jam Nedir?

GGJ, çevrenizdeki yetenekli kişileri bir araya getiren bir etkinliktir. Yeteneklerinizin sınırlarını keşfedebileceğiniz ve alışılagelmiş çalışma yöntemlerinize meydan okuyabileceğiniz eşi bulunmaz bir fırsattır. Katılımcılar tüm dünyadaki diğer geliştiricilerle eş zamanlı olarak çalışmaktadır; tüm katılımcılar ortak bir tema üzerine yoğunlaşır ve 48 saat içinde oyunlarını geliştirirler. Biz her zaman jam sonrasında da üzerinde çalışmaya devam edebileceğiniz, deneysel ön ürünlerin ortaya çıkmasını ümit ederiz. Daha önceki Game Jam’lerde geliştirilen pek çok oyun daha sonra bütünüyle tamamlanmış oyunlara dönüşmüştür. GGJ açık kaynaktır, donanım ve yazılım bağımsızdır ve tüm projeler Creative Commons lisansı altındadır. Tüm katılımcıları mantık çerçevesinde sınırlarını zorlamaya ve yeni fikirler bulmaya teşvik etmekteyiz. Aynı zamanda tüm katılımcıların sağlıklarını korumaları adına yemek yemeyi ve uyumayı asla ihmal etmemelerini önemle tavsiye etmekteyiz.

Global Game Jam
Global Game Jam
Global Game Jam
Global Game Jam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.