Take a fresh look at your lifestyle.

Kod Ödülleri İzlenimlerim

3 19

Kod Ödülleri Nedir?

Kod Ödülleri bir eğitim oyunu yarışmasıdır. Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenmektedir. İlköğretim ve ortaöğretim ders düzeylerine yönelik, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında dijital oyun ya da dijital oyun fikri kategorilerinde içerik üretip gönderebileceğiniz para ödüllü bir yarışmadır.

Kod Ödülleri Yarışmasının Para Ödülü Ne Kadar?

Kod Ödülleri yarışması Dijital Eğitim Oyunlarına “Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü” olmak üzere toplam 2 farklı kategoride ödül dağıtmaktadır.

Kod Ödüllerinde Süreç Nasıl Gerçekleşiyor?

Kod Ödüllerinde süreç Başvuru, Ön Eleme, DEMODAY, Jüri ve Ödül olmak üzere 5 adımdan oluşmaktadır.

Dijital Eğitim Oyunu Nedir?

Dijital eğitim oyunları ile amaç eğitimi daha ulaşılabilir kılmak, interaktif hale getirmek, ders kazanımlarını eğlenceli hale getirmek ve kalıcı izli öğrenme sürecini kısaltmaktır. Türkiye Bilişim Vakfı da Kod Ödülleri adlı organizasyon ile bu durumun mümkün olduğunu şu ifadelerle açıklamaktadır:


“Dijital eğitim oyunları ile eğitimi daha ulaşılabilir kılmak, özellikle Matematik ve Fen Bilimleri alanında öğretim sürecini oyunlaştırarak bu alanlarda süregelen zorluk algısını yıkmak artık mümkün.”

kododulleri.com

KOD Ödülleri bu organizasyon ile yapılan çalışmaları ödüllendirmek, eğitim sistemine katkıda bulunmak, kişi ve kurumları bu alanda çalışmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Dijital Eğitim Oyunu Fikri Nedir?

Kod Ödülleri “Teknik ve içerik olarak uygulanabilir fikriniz, bütün detaylarını anlatacağınız bir doküman ile başvurmanız durumunda, Fikir Ödülleri kategorisi altında değerlendirilecektir. ” diyerek Dijital Eğitim Oyunu Fikri’nin sınırlarını çizmiştir.

Kod Ödülleri Jürileri Kimlerdir?

Faruk ECZACIBAŞI: Eczacıbaşı Holding Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı

Barış ÖZİSTEK: Netmarble EMEA Yönetim kurulu Başkanı, TBV Yönetim Kurulu Üyesi, StartersHub Yönetim Kurulu Üyesi

Ozan AYDEMİR: Purple PAN Creative Agency Kurucu ve Creative Direktör. Gaming In Turkey Oyun Ajansı Kurucusu.

Güven ÇATAK: Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı. BAU Game Lab – Kurucu ve Direktörü.

Dr. Özlem MECİT: İstanbul ENKA Okulları Ortaokul Müdürü

Prof. Dr. Kürşat ÇAĞILTAY: ODTÜ Görsel – İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü

Niyazi Arda AYGÜL: İş Bankası Yetenek Yönetimi Bölümü Müdür Yardımcısı

DEMODAY’e katılırsam yol masrafımı ve konaklamamı karşılıyorlar mı?

Yol masrafınızı ve konaklamanızı kendiniz sağlıyorsunuz. DEMODAY den sonra Kod Ödülleri’nin dağıtılacağı, kazananların belirlendiği organizasyonda yine aynı şekilde kendi yol masraflarınızı ve konaklamanızı kendiniz sağlıyorsunuz

DEMODAY’e kadar organizasyonu nasıldı? Artısı-Eksisi nelerdir?

DEMODAY öncesi Başvuru ve Ön Eleme süreci yaşandı. Bu aşamadaki artı ve eksileri şu şekilde sırayalabilirim.

(+) Web sitelerini beğendim. Form gönderirken herhangi bir sıkıntı yaşamadım

(-) Web sitesindeki destek al kısmını defalarca doldurup göndermeme rağmen ve mail atmama rağmen tek bir dönüş sağlanmadı. Hevesim kırıldığı için oyun göndermekten vazgeçtim.

(+) Yarışma başvurularının bitimine doğru Facebook üzerinden reklamlar yapmaya başlamaları ve oradan gönderilen mesajlara geç de olsa cevap vermeleri artıydı. Yarışma başvuru süresinin 1 ay uzatmaları da Fikir kategorisinden başvurmaya karar vermem adına benim için anlamlı oldu.

(-) 13 Nisan Cumartesi sabahı yapılacak DEMODAY’e 12 Nisan Cuma akşamı haber vermeleri en büyük eksiydi. İZMİR’desiniz ve İSTANBUL’a gitmek zorundasınız… Şans eseri o gün özel bir etkinlik için İSTANBUL’daydım ve DEMODAY’e katılma fırsatı yakaladım. Bu konu ile ilgi Ezgi hanıma şikayetlerimi bildirdim ancak kendisi çok titiz bir çalışma yaptıklarını çok yoğun çalıştıklarını her şeyi en ufak detayına kadar incelediklerini o yüzden geç haber vermek zorunda kaldıklarını söylediler.

Keşke aynı titizliği halkla ilişkilerde sağlayabilseler, insanları mağdur durumda bırakmasalar. Söylenenler sadece bir bahaneden ibaret kaldı.

DEMODAY günü organizasyon nasıldı? Jüriler ilgili miydi? Sunumlar nasıl oldu? Bilgisayar Verdiler mi?

DEMODAY günü Starters HUB binasını bulmak zor olmadı. Levent metro’dan indikten sonra yürüme mesafesi yaklaşık 10 dkk sürdü. Yarım saatlik bir gecikmeyle gittim. Masalar kurulmuştu ve yarışmacılar kendi bilgisayarlarından / cep telefonlarından jüri üyelerine çalışmalarını gösteriyorlardı. Sınırsız yiyecek içecek sunumu vardı. Kantin yarışmacılara ücretsizdi. Ortam gayet güzeldi. Bilgisayarı olmayanlar için de çalışanlar yardımcı olmaya çalıştılar.

Jüriler gayet ilgiliydi. Tek tek sabırla dinlediler. Notlarını aldılar. Görüşlerini bildirmekten de çekinmediler. Fikir kategorisindeki çalışmamı bile sabırla sonuna kadar dinlediler. Oyun sektörün müdavimlerinden olan bu insanlarda zerre kadar EGO yoktu. Gayet mütevaziydiler. Oradan ayrılırken gayet güzel ayrıldık.

Dereceye girip girmediğimi ne zaman öğrenirim?

Sadece Ödül töreninde öğrenebilirsiniz. Söyledikleri bu şekilde. Ancak bu konuda biraz esnek olabilirler. Şahsen benim gibi devlet kurumlarında çalışanlar için izin alabilmek zor olabiliyor. Ödül aldığınız zaman kesinlikle izin veriyorlar. Bu özel durumu bildirmeme rağmen yardımcı olmadılar. Hatta 14 mayıs günü (16 mayısta tören var) mail atarak tekrar bilgi istemeye çalıştım ancak verilen cevap içerisinde fikir kategorisinin dereceleri henüz belirlenmedi demeleri de beni ayrıca şaşırttı. Neden her şeyi son güne bırakıyorlar bu da anlaşılır bir durum değil. Dereceye girmişsem ve ben orada olamayacaksam ne anlamı olur ödül töreninin? Tamamen paradoks…

Sonuç

Fikir güzel, gençlerin oyun sektörü müdavimleriyle tanışması adına güzel bir organizasyon.

Tek önerim varlık olarak duygu ve düşünceleri olan insan denen kavram üzerinde biraz daha çalışmaları. Fotoğrafı çekilecek konularda yapılan özen kadar aynı zamanda arka plandaki insan ilişkilerinde de yaşanırsa her şeyiyle 4×4 lük bir organizasyon olacağını umut ediyorum.

Yarın sonuçlar açıklanacak. İnşallah hak eden kazanır. Şimdiden hayırlı olsun.

3 Yorumlar
 1. Eksik Sözlük diyor

  Hahahh. Adamların sitesinde bu kadar yazi yok. Ödül öncesi bu izlenimlerini yazmayaydin iyiydi. Görürlerse gıcık kaparlar senden, olacağın varsa da olmazsın. Emeklerine yazık olur kardeşş . eleştiriye açık toplum değiliz

  1. Ferhat Demirci diyor

   Kardeşim tüm finalistler gibi beni de davet ettiler ancak ilk 3 e girenler orda aciklanacakmis. O kadar rica ettim hafta içi çalışıyorum izin alamam, eğer ödül almaya hak kazanmissam ve bunun için gideceğim dersem izin alabilecegimi söyledim. Ancak kural bu değip geçiyorlar. Belli ki ödül modül yok. Olsaydı niye bu kadar inat etsinler. Esnek olunabilirdi. İlk 3 belki de o gün orda olanlar arasında sececekler. Ya da haber vermişlerdir. Bu kadar şikayet ve eleştiriden sonra gelip de bana sen gelmedin ama ilk 3 e girdin derlerse kamera şakası derim heralde. Ülkede böyle adamlar da var derim. Ancak bunca sene edindiğim tecrubelerime dayanarak bu konuda yanilmadim bu güne kadar. Hayal :))

 2. Enes diyor

  2020 kod ödüllerinde ödül vermeyeceklerini söylediler. Zaten amaçlarına ulaşmışlar para ödülü prensipleri değilmiş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.