Take a fresh look at your lifestyle.

Braille Daktilo Hazırlık Seti

0 27

Braille Daktilo Hazırlık Seti Özel Eğitim Materyali, görme engelli bireylere Braille okuma-yazma hazırlık becerilerini kazandırmayı amaçlamıştır. Tablet ile yazı yazma becerilerini geliştirerek Braille sürecini hızlandırmakta ve etkili bir öğretim ortamı sağlamaktadır.

MATERYALİN ADI

Braille Daktilo Hazırlık Seti

İLİŞKİLİ OLDUĞU YETERSİZLİK TÜRÜ

Görme Yetersizliği

İLİŞKİLİ OLDUĞU ALAN/DERS/BECERİ

Okuma yazmaya hazırlık, İnce motor beceriler

KULLANIM AMACI

Görme engelli bireylere Braille okuma-yazma hazırlık becerilerini kazandırmaya yardımcı olmak. Tablet ile yazı yazma becerilerini geliştirmek ve Braille sürecini hızlandırmak.

MATERYALDE BULUNAN MALZEMELER-PARÇALAR

Çivili düzeneğin bulunduğu ahşap malzeme

EĞİTİM ORTAMINDA UYGULAMA SÜRECi

Öğretmen daktilonun nasıl kullanılacağını öğrencilere anlatır. Okuma becerisini geliştirme çalışmalarında, Braille harfler daktilo üzerinde öğretmen tarafından oluşturularak öğrenciye gösterilir. Braille tablette yazma becerisini geliştirme öğretiminde ise Braille noktalar harf kombinasyonlarına göre tersten bastırılarak yazıların daktilonun alt kısmına çıkması sağlanır. Sonra daktilo ters ~evrilerek harf kontrol edilebilir. Her harf için aynı işlem basamakları uygulanabilir.

UYARI

Çalışma bitiminde materyal öğretmen tarafında muhafaza edilmelidir. Materyalin deforme olması veya parçaların kaybolması durumunda benzer malzemeler ile materyal tamir edilebilir. Öğretmen tarafından materyal ile ilgili gerekli güvenlik ve hijyen önlemleri alınmalıdır.

FİKİR SAHİBİ

Abdullah ÖZTÜRK

Selçuklu Özel Eğitim Meslek Okulu/ Konya

Bu materyal 2016 yılında gerçekleştirilen “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” na gönderilmiş olup Bakanlığımız tarafından geliştirilmiştir.

Kaynak: MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Özel Çocuklara Özel Materyaller” Ürün Kataloğu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.