Take a fresh look at your lifestyle.

“Construct2 ile Oyun Hazırlama Atölyesi” İçin Fatih Eğitim Teknolojileri Zirvesindeyiz

0 5

Son yıllarda eğitim anlayışında yaşanan olumlu değişimler, Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu hedefi ile eşgüdümlü olarak ilerlerken; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü EBA İçerik Geliştirme Ekibinin bir parçası olarak öğretmenlerimizin kendi materyallerini hazırlayabilecekleri, öğrencilerin ise algoritma ve temel programlama alanında farkındalık yaratabileceği öğretim ortamını sağlamak adına FATİH ETZ 2018’de Construct 2 Oyun Programlama Atölyesi ile katkıda bulunduk.

Katılımcılar Construct 2 oyun programlama motoru ile hayal güçlerini birleştirerek dijital eğitim içerikleri, platform oyunları, bilgi yarışmaları vs. her nitelikte ve daha az sistem kaynağı tüketen oyunları nasıl tasarlayabileceklerini keşfettiler. Örnek platform oyunu uygulaması ile objelerin ekrana yerleşimini, karakter davranışlarını, etkileşimlerini, puanlama sistemini öğrenerek bu bilgileri farklı eğitim içeriklerine nasıl transfer edecekleri konusunda farkındalık oluşturdular.

Programı kullanan katılımcılar karmaşık kod yazmalarına gerek olmadığını, programın can sıkıcı tüm detayları çözebildiğini, tamamladıkları oyunları web sayfası, mobil uygulama ve Chrome Mağaza uygulaması gibi birçok farklı biçimde çıktı alma imkânı sağlayabildiklerini öğrendiler. Programın kullanım arayüzünün son derece basit olduğu, etkileyici işler çıkarabilecek düzeye erişmek için temel programlama mantığını bilmenin yeterli olduğuyla ilgili genel bir kanaatin oluştuğu gözlendi.

Construct 2 ile programlama, okullarda temel programlama mantığının öğretildiği ortaokul öğrencilerinden başlayarak, bu alana ilgi duyan tüm yaş gruplarına hitap etmektedir. Yapılan atölye çalışmasında 10-50 yaş arası öğrenci ve öğretmen gruplarının katılımı gözlendi.

Atölye çalışması sonunda katılımcılar kendi platform oyunlarının çıktılarını aldılar. Construct 2 ile yapılan eğitim içeriklerinin sunumunun ardından katılımcılar dijital içerik üretme konusunda istekli oldukları gözlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.