Take a fresh look at your lifestyle.

Elim Labirentte

0 4

Elim Labirentte Özel Eğitim Materyali Komutlara uyma, dikkat süresini oyunla uzatma, kısa ve uzun süreli belleklerinin güçlendirilmesi ve eğlenceli etkinliklerle öğrenme fırsatı sunmaktadır. Materyal hem bireysel hem de grup ile çalışılabilir.

MATERYALİN ADI

Elim Labirentte

İLİŞKİLİ OLDUĞU YETERSİZLİK TÜRÜ

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

İLİŞKİLİ OLDUĞU ALAN/DERS/BECERİ

Bilişsel beceriler

KULLANIM AMACI

Komutlara uyma, dikkat süresini oyunla uzatma, kısa ve uzun süreli belleklerinin güçlendirilmesi ve eğlenceli etkinliklerle öğrenme fırsatı sunmak.

MATERYALDE BULUNAN MALZEMELER-PARÇALAR

Ahşap zemin üzerinde labirent bloklar, kavela bayraklar, hayvan maketi

EĞİTİM ORTAMINDA UYGULAMA SÜRECi

Materyal hem bireysel hem de grup ile çalışılabilir. Öğrenciler ellerinde bulunan hayvan maketini labirentin içerisinde hareket ettirerek başlangıç; noktasından bitiş noktasına ulaşmaya çalışırlar.

Labirentin belirli noktalarında bulunan bayraklardan herhangi birine ulaşan öğrenciden ilgili bayrağın rengine uygun zarfı açmaları istenir.

Öğrencinin zarftaki soruyu doğru cevaplaması veya yönergeye uyması durumunda ilerlemesi istenir.

Çıkmaz yola giren öğrenciler için de hazırlanan sorulara doğru cevaplar vererek oyuna devam etmesi sağlanır.

ÖNERİ

Materyalin uygulama sürecinde bahsedilen soru/yönerge zarflarıher öğrencinin performans düzeyine göre değişiklik göstereceğinden dolayı hazırlanmamıştır. Söz konusu zarflar öğretmen tarafından hazırlanacaktır.


Bayrakların rengine göre küçük zarflar temin edilerek içerilerine hedeflenen alanın/dersin amacına göre sorular/yönergeler yerleştirilebilir. Örneğin; matematik alanında toplama işlemi yapma kazanımı hedefleniyorsa, zarfların içerisine “2+3=?, 5+2=? vb.” sorular yazılarak öğrencilerin o bölüme geldiğinde zarfı açarak cevaplaması istenir.

UYARI

Çalışma bitiminde materyal öğretmen tarafında muhafaza edilmelidir. Materyalin deforme olması veya parçaların kaybolması durumunda benzer malzemeler ile materyal tamir edilebilir. Öğretmen tarafından materyal ile ilgili gerekli güvenlik ve hijyen önlemleri alınmalıdır.

FİKİR SAHİBİ

Gülizar IŞIK

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi/ Elazığ

Bu materyal 2016 yılında gerçekleştirilen “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” na gönderilmiş olup Bakanlığımız tarafından geliştirilmiştir.

Kaynak: MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Özel Çocuklara Özel Materyaller” Ürün Kataloğu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.