Take a fresh look at your lifestyle.

Gece Gündüz Çarkı

0 107


Gece Gündüz Çarkı Özel Eğitim Materyali ile Fen Bilgisi ve Coğrafya derslerinde Coğrafi terimleri ve dünya üzerinde meydana gelen coğrafi olayların ( gece-gündüz vb.} öğretilmesi amacıyla kullanılabilir.

MATERYALİN ADI

Gece Gündüz Çarkı

İLİŞKİLİ OLDUĞU YETERSİZLİK TÜRÜ

Hafif Düzeyde Zihinsel Yetersizlik,İşitme Yetersizliği, Özel Öğrenme Güçlüğü

İLİŞKİLİ OLDUĞU ALAN/DERS/BECERİ

Fen bilgisi, Coğrafya

KULLANIM AMACI

Coğrafi terimleri ve dünya üzerinde meydana gelen coğrafi olayları ( gece-gündüz vb.} anlamak

MATERYALDE BULUNAN MALZEMELER-PARÇALAR

Ahşap daire ve çevirme çubuğu

EĞİTİM ORTAMINDA UYGULAMA SÜRECi

Materyalin ön yüzü gece-gündüz kavramlarını, arka yüzü ise dünyanın dönüş hızının ekvatordan kutuplara gidildikçe azaldığını öğretmede kullanılır. Gece-gündüz kavramının öğretiminde materyal şu şekilde kullanılabilir: Materyaldeki siyah yarım daire geceyi; beyaz yarım daire gündüzü; materyalin kenarındaki çıkıntı ise güneş ışınlarının geliş açısını temsil etmektedir. Öğrenci çıktıyı kuzeye ve güneye hareket ettirdikçe renkler değiştiğinden yarım kürelerde gece-gündüz uzunluklarının değişiminin görür.

ÖNERİ

Gerekli durumlarda materyal üzerinde görseller kullanılarak (gece-gündüz resmi vb.) uyarlamalar yapılabilir

UYARI

Çalışma bitiminde materyal öğretmen tarafından muhafaza edilmelidir. Materyalin deforme olması durumunda benzer malzemeler ile materyal tamir edilebilir. Öğretmen tarafından materyal ile ilgili gerekli güvenlik önemleri alınmalıdır.

FİKİR SAHİBİ

Oğuz TÜRKERİ

Susurluk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/ Balıkesir

Bu materyal 2016 yılında gerçekleştirilen “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” na gönderilmiş olup Bakanlığımız tarafından geliştirilmiştir.

Kaynak: MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Özel Çocuklara Özel Materyaller” Ürün KataloğuCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.