Take a fresh look at your lifestyle.

Masa Tenisi

0 33

Masa Tenisi ile özel eğitim materyali yapılabilir mi? Hilmi Akpınar tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” na gönderilmiş olan bu çalışma ile mümkün…

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bu materyal ile beden eğitimi derslerinde motor becerileri geliştirmek için kullanılabilir. El-göz koordinasyonu ve dikkat becerilerini destekleme amacıyla kullanılan bu materyal, Bedensel Yetersizlik, Zihinsel Yetersizlik, Otizm Spektrum Bozukluğu gibi yetersizlik türü ile ilişkili tüm çalışmalarda işinizi görecektir.

MATERYALİN ADI

Masa Tenisi

İLİŞKİLİ OLDUĞU YETERSİZLİK TÜRÜ

Bedensel Yetersizlik, Zihinsel Yetersizlik, Otizm Spektrum Bozukluğu

İLİŞKİLİ OLDUĞU ALAN/DERS/BECERİ

Motor Beceriler, Beden eğitimi

KULLANIM AMACI

El-göz koordinasyonu ve dikkat becerilerini destekleme

MATERYALDE BULUNAN MALZEMELER-PARÇALAR

Alüminyum profiller, metal tutucu ve ayaklar, misina ipi ve pinpon topları

EĞİTİM ORTAMINDA UYGULAMA SÜRECi

Materyal alüminyum profiller, metal tutucu ve ayaklar kullanılarak yapılmış olup görseldeki gibi hazırlanarak normal masa tenisine bağlantı yapılabilir duruma getirilir.

Materyalde aynı anda üç kişi çalışma yapabilmektedir. Öğrenciye, hazırlanan düzenekteki misina ile sabitlenen topla masa tenisi iç ve dış vuruş teknikleri için alıştırmalar yaptırılır. Ögrencinin performans düzeyine göre yardımlar giderek azaltılır. Ögrencinin vuruşları bağımsız olarak yapmasına imkan tanınır.

UYARI

Bu materyal ile çalışılabilmesi için masa tenisine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma bitiminde materyal ögretmen tarafından muhafaza edilmelidir. Materyalin deforme olması veya parçalarının kaybolması durumunda benzer malzemeler ile materyal tamir edilebilir. Öğretmen tarafından materyal ile ilgili gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır.

FİKİR SAHİBİ

Hilmi AKPINAR

Altınkum Özel Eğitim Uygulama Merkezi/ Samsun

Bu materyal 2016 yılında gerçekleştirilen “Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması” na gönderilmiş olup Bakanlığımız tarafından geliştirilmiştir.

Kaynak: MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Özel Çocuklara Özel Materyaller” Ürün Kataloğu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.